Tiesmukiškai nuoširdūs straipsniai, įrašai apie nusikaltimus ir žmogaus teisių pažeidimus, kuriuos Sovietų Sąjungos valdžia stengėsi nuslėpti bet kokiomis priemonėmis, ir stiprus neilstančios vilties pojūtis – visa tai (ir daug daugiau) atveriama visuomenės akims unikalioje parodoje „Kelias į laisvę“, kuri veiks 2021 m. spalio 18 – lapkričio 8 dienomis.
Vienas iš svarbiausių elementų, padėjusių ginti žmogaus teisių aktyvistus, informuoti Vakarų visuomenę apie Sovietų Sąjungos politinių kalinių areštus ir kovą už laisvę, buvo nepriklausomos spaudos, laikraščių, dokumentų, fotografijų ir vaizdo įrašų gamyba.
Paroda „Kelias į laisvę. Nepriklausomi leidiniai okupuotoje Lietuvoje ir už jos ribų“ suteikia galimybę susipažinti su savilaidos (rusiškai „samizdat“) spaudos keliais bei pamatyti anksčiau nematytus visos Sovietų Sąjungos nepriklausomos spaudos maketus.
Paroda susideda iš dviejų dalių. Pirmoji dalis skirta savilaidai – pačių disidentų rankomis kurtos spaudos – produkcijai ir gabenimui nupasakoti. Parodoje galima pamatyti šiuos su savilaida susijusius eksponatus:
· Autentišką, itin ploną kalkinį popierių, naudotą rankraščių kopijoms gaminti;
· Savilaidos pavyzdžių, pvz. originalią „Naujausių įvykių kronikos“ (rusų k. Хро́ника теку́щих собы́тий) kopiją;
· Informatyvias ekspozicijas apie spaudos ir dokumentų gabenimą ir gamybą.
Antroji parodos dalis suteikia galimybę pamatyti anksčiau nematytus nepriklausomos spaudos maketus, kuriuos išsaugojo jų gamybai vadovavęs Petras Vaitiekūnas – politinis aktyvistas, diplomatas ir buvęs Sąjūdžio narys. Keli nepriklausomų laikraščių, kurie bus eksponuojami „Kelias į laisvę“ parodoje, pavyzdžiai:
· Laikraščio „Ainu“, kurį leido Južno-Sachalinsko Liaudies frontas, maketas, produkcija ir metalinė spausdinimo lentelė;
· Originalūs Lietuvos opozicijos lyderių rinkiminės kampanijos plakatai;
· Specialaus leidimo laikraščiai, išleisti Vasario 16-ąjai paminėti;
· Originalūs Baltarusijos, Sakartvelo, Ukrainos, Rusijos ir įvairių Lietuvos miestų laikraščių maketai su karikatūromis, fotografijomis ir stebinančiais straipsniais.
Paroda prieinama Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje iki lapkričio 8 d. (darbo dienomis nuo 9.00 iki 17.00 ir Paroda visiškai nemokama ir atvira kiekvienam, besidominčiam istoriniu pogrindiniu Lietuvos ir visos buvusios Sovietų Sąjungos gyvenimu.